TMG-SDT36S
36" Skid Steer Side Shift Trencher, 22" Auger Discharge, Boom & Crumber Assembly, Earth Tungsten Teeth, TMG-SDT36S (Discontinued – No Longer Available)
CURRENTLY OUT OF STOCK
SKU TMG-SDT36S
FREE
shipping to most locations in
Canada
Delivered in 10 to 15 business days Learn More
Product Manual
Features
  • Heavy-duty boom and crumber assembly helps direct dirt away from the 6” wide trenching width to avoid extra hand digging
  • Extended 22” auger discharge keeps dirt from falling back into the trench, piling it neatly on the side for easy burying afterwards
  • A combination of earth and tungsten teeth chew through tough, dry and rocky ground conditions up to a maximum trenching depth of 36”
  • Teeth operate under 3050 PSI of pressure with a 21-29 GPM flow rate for powerful digging action that is smooth and consistent for a cleaner cut line
Specifications
  • Skid steer power recommended: 50-100 HP
  • Overall size: 79” (L) x 49” (W) x 33” (H)
  • Operating weight: 950 lb
  • Trenching depth at 36”
  • Trenching width: 6”
  • Discharge auger:
    • Total length: 22”
    • Working width: 16”
    • Diameter: 20”
  • Max. side shift distance: 25-½” with 8-½” interval
  • Flow rate: 21-29 GPM
  • Hydraulic pressure: 3050 PSI
  • Heavy-duty boom & crumber assembly
  • Wear-resistant earth & tungsten teeth combo
  • Hydraulic hoses & ½” flat-face couplers included
  • Case drain line included for releasing motor pressure
  • Universal quick attach skid steer mount
Product Description
A heavy-duty boom and crumber setup assembly helps clear dirt out and away from the 6" trenching width, and an extended 22" auger discharge keeps it from falling back into the trench. These features combine to produce a neat and orderly ground finish that avoids unnecessary digging and unseemly cut lines on customer properties.
With a side shifting capacity of up to 25-½" and a maximum 36" trenching depth, this trencher is built to finish even your toughest, most hard to reach jobs. A combination of wear-resistant earth and tungsten teeth chew through any type of dry, rugged or rocky ground conditions with ease. This attachment pays for itself in no time by saving on time and labour costs.
We also carry this trencher without the side shifting capability: TMG-SDT36
Shipping Information
  • This product is packed in a wood crate shipping box
  • Shipping dimension: 85” x 58” x 32” (L x W x H)