TMG-SAG12
Skid Steer Post Hole Auger Drive Attachment, 12" Diameter Auger, 48" Drilling Depth, Standard Flow, TMG-SAG12 (Discontinued, No Longer Available)
CURRENTLY OUT OF STOCK
SKU TMG-SAG12
FREE
shipping to most locations in
Canada
Delivered in 10 to 15 business days Learn More
Features
  • Capable of drilling holes up to 48” deep; includes one 12” auger bit but can accommodate a bit up to 48” in length
  • Pressure rating of 2250 PSI and designed to operate on machines with a 5-17 GPM flow rating for consistent, high output work capacity
Skid Steer Post Hole Auger Drive Attachment, 12
Specifications
  • Skid steer loader power recommended: 30-75 HP
  • Flow rating: 5-17 GPM
  • Max pressure: 2250 PSI
  • Drilling Depth: 48”
  • Overall length: 80”
  • Mounting plate height: 20”
  • Mounting plate width: 48”
  • One 12” auger bit included
  • Reversible drive
  • Hydraulic hoses and flat-face couplers included
  • Universal skid steer mount
Product Description
The TMG-SAG12 Skid Steer Post Hole Auger Drive Attachment makes the drilling of holes on your farm, acreage, other residential or commercial property efficient and easy to do. A continuous spiral cutting bit is designed to avoid clogging and will drill holes up to 48" in depth. Perfect for preparing a property for tree planting or sign and fence installation.
A precision designed, high grade direct drive planetary gear system delivers high torque and accuracy in a compact package. Capable of driving a 48" bit (one 12" bit included) and has a pressure rating of 2250 PSI for operating on machines with a 5-17 GPM flow rate. Hydraulic hoses and flat face couplers are also included.
Shipping Information
  • This product is packed in a wood crate shipping box
  • Shipping dimension: 51” x 38” x 32” (L x W x H)