TMG-WC42S
4" Skid Steer Wood Chipper, Gravity-Fed, Universal Skid Steer Mount, TMG-WC42S
CURRENTLY IN STOCK
SKU TMG-WC42S
FREE
shipping to most locations in
Canada
Delivered in 10 to 15 business days Learn More
GRAB IT SOON - ONLY 4 LEFT IN STOCK
Features
  • 20” x 20” hopper opening and 4” x 10” intake feed can receive tree limbs up to 4” in diameter with branches still attached
  • 59” discharge chute that rotates 360 degrees to direct wood chips wherever you need them; that could be a mulch pile, truck bed or dump trailer for easy transportation to its new location
  • Hinged feed chute for compact transport and storage in your shed, barn or shop
Specifications
  • Universal skid steer mount
  • Cycloidal motor torque: 210 lbs/ft
  • Chipping capacity: 4"
  • Max hydraulic pressure: 2900 psi
  • Hydraulic flow rate: 14-20 GPM
  • Speed rated: 450-650 RPM
  • Rotor size: 25"
  • Rotor weight: 80 lb
  • Rotor knives: 4/reversible
  • Discharge hood height: 59’’
  • Feeding housing opening: 4" x 10"
  • Hopper opening: 20" x 20"
4
Product Description
A 20" x 20" hopper and 4" x 10" intake opening allows fallen trees and underbrush to be processed with efficiency and ease. Timber up to 4" in diameter and of any sort can simply be manually fed into the hopper and you’ll watch this chipper eat it up in a matter of seconds. It has a self-balanced, oversized and heavy-duty steel rotor capable of storing huge amounts of potential energy for long days of spring cleaning and winter preparation. The rotor is housed in a sleek and protective hinged clamshell design making blade changes no trouble at all. Plus the industrial and greaseable flanged bearings make for a machine that is strong, heavy-duty, reliable and requiring very little maintenance.
When it comes to dependable, versatile hook ups for your skid steer, this wood chipper is hard to beat. Property maintenance is no longer a chore but something exciting and economical. The 59" discharge chute rotates 360 degrees and can direct wood chips accurately into a dump trailer or pick up box. Use the by-products as mulch in your garden bed or for various decorative landscaping projects around the property.
Shipping Information
  • The product is packed in a metal crate shipping box
  • Dimension: 46" x 42" x 40"