TMG-SLR72
72" Skid Steer Land Ripper w/Rake Comb, Scarifier, Dethatcher, Forward & Reverse, Depth Adjustable Ripping Teeth TMG-SLR72
CURRENTLY IN STOCK
SKU TMG-SLR72
FREE
shipping to most locations in
Canada
Delivered in 10 to 15 business days Learn More
GRAB IT SOON - ONLY 4 LEFT IN STOCK
Features
  • 72” of working width makes the reclaiming of larger areas like fields or overgrown lawns fast, efficient and easy to do
  • Five included adjustable 19” teeth dig depths of up to 9” into the ground to unearth rocks, soften the ground and bring up fresh, nutrient rich soil
Specifications
  • Overall size: 84” (L) x 33” (W) x 23” (H)
  • Ripping width: 72”
  • Ripping depth: 7” - 9” (adjustable interval every 2”)
  • Quantity of teeth included: 5
  • Teeth spacing: 9”
  • Teeth length: 19”
  • Extra spare combs and ripper teeth available to purchase separately
Product Description
A 72" working width is able to accommodate up to nine ripper teeth (five included), each being 19" long and adjustable to dip up to 9" deep into the ground. Their heavy-duty construction and incredible strength will rip through hardened grounds with ease, and work in both forward and reverse for a versatile workflow and the ability to cut into tight areas.
Shipping Information
  • This product is packed in a wood crate shipping box
  • Shipping dimension: 87” x 35” x 24” (L x W x H)