TMG-SDR72
72" Skid Steer Root Debris Rake Attachment, Universal Mount, 6" Tine Spacing, 30-50 HP Skid Steers, TMG-SDR72
CURRENTLY IN STOCK
SKU TMG-SDR72
FREE
shipping to most locations in
Canada
Delivered in 10 to 15 business days Learn More
Product Manual
Features
  • 72” of working width allows you to efficiently work with varying sizes of logs, brush, roots, scrap material and other awkward debris
  • 6” space between tines that allows loose dirt and material to be sifted through so you can effectively move bulkier objects
  • 3” x 3”, 4 GA primary cross beams interlink all 13 tines for maximum strength, reliability and durability while raking demanding loads
Specifications
  • Compatible with 30-50 HP skid steers
  • Operating weight: 430 lb
  • Overall dimension: 72” (L) x 10” (W) x 36” (H)
  • Working width: 72”
  • Quantity of tines: 13
  • Tine height: 9-½”
  • Tine spacing: 6”
  • Tine thickness: 4 GA
  • Cross beams: 3” x 3”, 4 GA
  • (2) Kickstands: 25”
  • Powder coated finish
  • Universal style hookup that will fit most skid steers
Product Description
Equipped with a universal mount for easy hookup to your skid steer and quick, efficient workflow. The reinforced weld-on curved teeth slide effortlessly over the ground leaving the surface undisturbed, and 3" x 3" primary cross beams create an overall heavy-duty construction that will work through the toughest projects and ensure you get the job done.
72" of working width offers diverse raking capabilities on your worksite, agricultural or commercial property. Built to last with a powder coated finish that makes this rake resistant to rust, wear and corrosion so you’ll have a long lasting, dependable attachment that requires little to no maintenance. Also equipped with 25" kickstands on either side for easy upright storage when not using.
Shipping Information
  • This product is packed in a metal crate shipping box
  • Shipping dimension: 77” x 39” x 14” (L x W x H)