TMG-SBG72
72" Skid Steer Hydraulic Round Bale Gripper/Squeeze Grapple, 2500 lb Capacity, 35" Depth, Dual Kickstands, Tubular Arms, Universal Quick-Mount, TMG-SBG72
CURRENTLY IN STOCK
SKU TMG-SBG72
FREE
shipping to most locations in
Canada
Delivered in 10 to 15 business days Learn More
Features
Specifications
  • Arm gripper opening: 72”
  • Arm gripper depth: 35”
  • Arm gripper height: 36”
  • Weight capacity: 2500 lb
  • Universal quick-mount
  • Included hydraulic hoses & flat face couplers
Product Description
The TMG-SBG72 Skid Steer Hydraulic Round Bale Gripper/Squeeze is an excellent alternative to traditional bale spears or other forms of bale collection that rough up and damage your bales. Heavy-duty hydraulic tubular arms open to a maximum 72" width to accommodate bales of all shapes and sizes up to 2500 lb. Perfect attachment for your agricultural operations to keep your hard grown investments safe and secure during the collection and transport process.
Shipping Information
  • This product is packed in a wood crate shipping box
  • Shipping dimension: 60” x 30” x 33” (L x W x H)