TMG-SVR72
72" Skid Steer Vibratory Roller, 24" Smooth Drum, 16-18 GPM, 2320 PSI, Hydraulic Motor Protection, Built-In Motor Lubrication, TMG-SVR72
CURRENTLY IN STOCK
SKU TMG-SVR72
FREE
shipping to most locations in
Canada
Delivered in 10 to 15 business days Learn More
GRAB IT SOON - ONLY 4 LEFT IN STOCK
Product Manual
Features
  • Measuring at 75” in overall length, 39-¼” in width, and 25” in height, this vibratory roller is the perfect size for a wide range of land coverage
  • Can operate at a maximum working pressure of 2320 PSI, which provides excellent control over the equipment, allowing users to achieve precise results
Specifications
  • Overall length: 75”
  • Roller: 72”
  • Overall width: 39-¼”
  • Overall height: 25”
  • Drum diameter: 24”
  • Operating weight: 900 kg/1985 lb
  • Dynamic force: 30-41 kN
  • Working flow: 16-18 GPM
  • Max. working pressure: 2320 PSI
  • Fits most skid steer & compact wheel loaders
Product Description
The TMG-SVR72 Skid Steer Vibratory Roller is an ideal-sized powerhouse of surface compaction. This roller packs a powerful punch and can efficiently cover a wide range of land sizes. With a drum diameter measuring 24", it ensures high compaction flatness on a variety of surfaces including mixed-sand, semi-cohesive soil, subgrade stabilized soil, and asphalt concrete pavement. Compatible with most skid steers and compact wheel loaders.
Shipping Information
  • This product is packed in a metal crate shipping box
  • Shipping dimension: 81” x 50” x 32” (L x W x H)