TMG-SLP72
72" Skid Steer Land Plane, 6 Adjustable Ripper Teeth, Reversible Planer Comb, Grading, Spreading & Leveling, TMG-SLP72
CURRENTLY IN STOCK
SKU TMG-SLP72
FREE
shipping to most locations in
Canada
Delivered in 10 to 15 business days Learn More
Product Manual
Features
  • 72” of working width makes quick work of long roads, driveways and any other used up, tired, overridden tracks, fields and pathways
Specifications
  • Overall product dims: 72” x 50” x 23” (L x W x H)
  • Working width: 72”
  • Weight capacity: Transport up to 1100 lb on top of the planer (bucket, materials, etc.)
  • Product operating weight: 695 lb
  • Max adjustable ripper depth: 4”
  • Ripper teeth quantity: 6
  • Cutting edge: ¾”
  • Screen sifting capacity:1-3/4”
  • Comb material: Heavy-duty NM400 steel
  • Universal skid steer mount
  • Replacement ripper teeth & planer comb are available to purchase separately
Product Description
The 72" width enables you to work through larger areas in a quick and efficient manner. Ideal for landscaping; preparing large yards or other areas for planting and seeding. The six heavy-duty, removable, pin-locked rippers can be used to break up tough, dry and compacted grounds for better resurfacing.
Shipping Information
  • This product is packed in a metal crate shipping box
  • Shipping dimension: 74” x 46” x 25” (L x W x H)