TMG-SFM60
60" Skid Steer Forestry Drum Mulcher, Forged Alloy Teeth, Cooling System w/Radiator, 75 HP Skid Steers, TMG-SFM60
CURRENTLY IN STOCK
SKU TMG-SFM60
FREE
shipping to most locations in
Canada
Delivered in 10 to 15 business days Learn More
GRAB IT SOON - ONLY 5 LEFT IN STOCK
Product Manual
Features
  • 60” of working width latches onto large brush areas and sucks in trees for fast, heavy-duty processing power
  • Hydraulic axial piston motor and synchronous belt drive system power this mulcher with up to 3045 PSI of pressure for superior, high-quality performance
Specifications
  • Product dimension: 35” x 73” x 66” (L x W x H)
  • Product height: 66” (w/push bar), 43” (w/o push bar)
  • Minimum loader power required: 75 HP
  • Cut width: 60”
  • Cut capacity: 8” diameter
  • Rotor diameter: 12” (w/o teeth), 24” (w/teeth)
  • Flow range: 24-32 GPM
  • Maximum pressure: 3045 PSI
  • Cut depth: 4”
  • Mulching teeth: 40
  • Rear chain safeguard
  • Manually adjustable push bar
  • Hydraulic hoses and flat face couplers included
  • Universal skid steer mount
60
Product Description
Compatible with large frame, 75 HP skid steers, this mulcher operates under 3045 PSI of pressure for high performing cutting action you can depend on. 60" of working width means you’ll be able to latch onto large brush areas and quickly suck trees into the mulcher for fast, efficient, destructive working action.
Shipping Information
  • This product is packed in a metal crate shipping box
  • Shipping dimension: 80” x 50” x 59” (L x W x H)