TMG-SSB84
84" Skid Steer Snow Blower 45-75 HP Loader Required, 24" Diameter Impeller, 360° Motor Driven Snow Chute, TMG-SSB84
CURRENTLY OUT OF STOCK
SKU TMG-SSB84
FREE
shipping to most locations in
Canada
Delivered in 10 to 15 business days Learn More
Product Manual
Features
  • Its lightweight, 24” diameter impeller design outperforms traditional disk-shaped fans, making snow removal easier and more efficient
Specifications
  • Overall width: 87”
  • Cutting width: 84”
  • Overall length: 45”
  • Overall height: 64”
  • Cutting height: 28”
  • Number of blades on impeller: 4
  • Impeller diameter: 24”
  • Impeller housing depth: 8”
  • Auger diameter: 17-½”
  • Discharge chute diameter: 9”
  • Chute rotation: 2024 model has been upgraded with motor-driven 360° rotation
  • Hydraulic Requirements:
    • Gearbox drive motor: 126 cc
      • Maximum flow rate (continuous): 75 L/min(20 GPM)
      • Pressure: 3000 PSI
    • Snow cone drive motor: 32 cc (Optional)
      • Maximum flow rate (continuous): 18 L/min(4.8 GPM)
      • Pressure: 1450 PSI
  • Horsepower requirement: 45-75 HP
  • Adjustable chute deflector: Yes
  • Adjustable skid shoes: Yes
  • Replaceable cutting edge: Yes
  • Hitch: Skid steer/loader mounting plate
Product Description
The TMG-SSB84 Skid Steer Snow Blower Attachment is your ultimate solution for conquering winter's heavy snowfalls with ease. This robust attachment has a 84" working width and is engineered to tackle any snow clearing job. It features a rugged steel auger with serrated teeth to effortlessly carve through snow, crush compacted layers, and eliminate slush. All done for you without even breaking a sweat.
This attachment is built with durability in mind, featuring hardened snow shovel blades and boots to ensure long-lasting and reliable performance. You can easily adjust the skid shoe height to match various road conditions, and the large 24" diameter impeller throws snow far away from the path you’re clearing. With its ISO 24410 compliant mounting interface, assembly and hookup is a breeze, saving you precious time to help get ahead of the storm.
We also carry a 72" wide model of this snow blower: TMG-SSB72
Shipping Information
  • This product is packed in a metal crate shipping box
  • Shipping dimension: 88” x 52” x 35” (L x W x H)